Ticket Bozdurma

Günümüzde artık çalıştığınız iş yerleri ticket çekleri ile yemek ihtiyacınızı karşılamaktadır. Sodexo veya buna benzer çekleri kullanarak iş yerinizin anlaşmalı olduğu restoran ve lokantalarda yemek yiyebilirsiniz. Bu kartlar için ayrıca ticket bozdurma işlemi de yapılabilmektedir. Çoğu zaman yemek çekini nakit paraya çevirmek isteyenler için hazırladığımız bu yazımızda tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Ticket Kırdıran Yerler

Sodexo veya ticket anlaşmalı marketler başta olmak üzere ayakkabıcılar, alışveriş merkezleri, giyim dükkanları ve nakit para veren birçok yer bulunmaktadır. Yemek fişini bozduran bu yerlerin yanı sıra ticket kırdırma firmaları da aynı hizmeti sunabilmektedir. Özellikle de İstanbul’da bu konuda hizmet sunan onlarca firmanın yer aldığı unutulmamalıdır. Ticketin bozdurulması yasal bir süreç olduğu için acil nakit ihtiyaçlarınızı bu şekilde karşılayabilirsiniz.

Ticket Bozdurma İşlemleri

Çalışanlarının yemek ihtiyacını karşılamak için ticket kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Ayrıca günümüz şartlarında 2 milyona yakın kişi ticket kullanmaktadır. Giyim mağazaları ya da marketlerde kullanabileceğiniz bu kartlar ile evinizin ihtiyaçlarını da karşılayabilirsiniz.

Firmalar bu kartlara TL bakiyesi ya da kontör olarak yükleme yapar. Genelde 1 aylık yükleme yapılan ticket kartlar, firmaların talebine göre 15 günde bir yenilenebilir. Kullanıcılar da ticket bozdurma nasıl yapılır sorusuyla ilgili araştırma yapmaktadır. Öncelikle toptan yemek satışı yapan firmalar, ticket bozarken komisyon talep edebilir. Örnek olarak 300 TL’lik bir ticket bozdurma işleminde 50 TL gibi bir kesinti olabilir. Fakat giyim ve gıda alışverişlerinde herhangi bir kesinti söz konusu değildir.

Ticket Bozdurma Nasıl Yapılır?

Firmaların Setcard, Sodexo, Ticket ve Win Win olarak adlandırılan yemek kartlarını kullanan çalışanlar bu kartları dilediği gibi harcayabilir. Yemek kartı kırma işleminin yasal olduğu da unutulmamalıdır. Çalışanlar bu noktada yemek tüketebilirken kalan bakiye ile alışveriş yapabilir. Ya da acil nakit ihtiyacınız karşılamak için bozum işleminden faydalanabilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken tek şey, bozum işlemini komisyon ödemeden tamamlayabilmektir.

Komisyon isteyen yerler 500 TL’lik bir ticket kırdırma işlemi için 200 TL talep edebilir. Bu rakam her yerde farklıdır. Haliyle aşağıdaki yöntemi uygulayarak komisyonsuz ticket bozdurma işleminin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

  • Sürekli olarak yemek yediğiniz bir lokantaya ya da restorana başvurabilirsiniz. Bu firmalar tanınan müşterilerine komisyonsuz olarak hizmet sunacaktır.
  • İşveren, kartınıza yükleme yapmadan önce nakit olarak bu parayı talep edebilirsiniz.
  • Çalışma arkadaşlarınıza ticket puanlarınızı satabilirsiniz.

İstanbul’da yaşıyorsanız bu konuda hizmet sunan çok sayıda firmayla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin her noktasında kullanılan ticketlar için de aynı yöntemlere başvurarak komisyonsuz bir şekilde nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ticket ile Alışveriş Yapılabilir mi?

Elbette bu kartlar ile alışveriş yapılabilir. Fakat anlaşmalı yerler dışında geçerli değildir. Her kartın farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanı da Sodexo’dur. 50 binden fazla mağazada geçerli olan Sodexo ayrıca Şok, BİM ve A101 gibi marketlerde de kullanılabilmektedir.

Ticket bozdurma yapmadan önce bakiye sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Aynı şekilde aktarma ya da bakiye devir süreçleri de online ortamda gerçekleşebilmektedir. Yapacağınız harcamalara göre yetersiz bakiye olması durumunda Android ya da IOS uygulamaları üzerinden bakiye yükleme şansınız bulunmaktadır. Ek olarak yaşadığınız bölgede kartınıza özel olarak sunulan fırsatları da bu sayede görebilirsiniz.

Özet olarak ticket ile anlaşmalı yerlerden rahatlıkla alışveriş yapılabilmektedir. Ticket bozdurma yapılarak da acil nakit ihtiyaçları karşılanabilir. Son zamanlarda hizmet sektöründe yer alan tüm işletmelerin bu kartlar ile çalışanların yemek ihtiyacınız karşıladığı unutulmamalıdır.