Tabela Nedir?

Tabela, firmaların bilinirliklerini arttırabilmek, işletmelerinin ilk izlenimlerini iyileştirebilmek, reklam ve tanıtımlarını da yapabilmek adına farklı materyaller kullanarak hazırladıkları görsele genel olarak tabela denmektedir. Tabelalar, işletmenin büyüklüğü, özelliği ya da tamamen kişisel tercihlere göre farklı şekillerde dizayn edilmektedirler. Şuan ülkemizde milyonlarca farklı tabelaya rastlamamız mümkündür. Bunların her biri birbirinden farklı malzeme kullanılarak hazırlanmakta ve temel amaç olarak da göze hoş gelmesi için çabalanmaktadır. İlk bakıldığında insanı cezbeden bu çalışmalar için tabela çeşitleri, kendi içerisinde farklı gruplara ayrılabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kabartma tabelalar
 • Kabartma ve kutulu tabelalar
 • Dijital baskı tabelaları
 • Folyo kesim tabelalar
 • Işıklı ya da ışıksız tabelalar
 • Dış cephe tabelası
 • İç yönlendirme tabelaları
 • Çatı tabelaları
 • Uyarı ikaz tabelaları
 • Totem tabelası
 • Alüminyum tabela
 • Pleksiglas masası
 • Fener tabela
 • Gravür tabela
 • Pleksiglas kutu harfli tabelalar

 

Görüldüğü gibi, tabela çeşitleri kullanılacak alana, kişisel tercihlere ya da kullanılacak olan malzemenin türüne bağlı olarak farklı isimlerde yer almaktadır. Sizler de tabela yaptırırken kullanım alanınıza bağlı olarak araştırma yapabilir, örnek tabelaları inceleyebilir ve buna göre de sipariş verebilirsiniz.

İşletmelere Neden Tabela Yaptırılmalı?

İşletme sahibi olan ya da yeni bir işletme açacak olan kişilerin tamamı tabelalar konusunda zaman zaman araştırmalarda bulunmaktadır. Mevcut işletme sahiplerinin, yaptıkları araştırmaların başında, mevcut tabelanın güncellenmesi ve daha dikkat çekici hale getirilmesi ilk sırada yer almaktadır. Çünkü, bir işletmenin mevcut konumunda bulunduğunun en güzel belirtisi tabeladır. Ancak, son dönemlerde ortaya çıkan tabelalara bakıldığı zaman, ilk etapta reklam amacı güdülmektedir. Yani, bir işletmeye tabela yapılırken öncelikli olarak kişilerin dikkatini çekmeye çalışılmaktadır. Durum böyle olunca da ortaya çok yaratırıcı tabelalar ortaya çıkmaktadır.

Yeni bir işletme açacak olan kişiler için de tabela araştırması oldukça önemlidir. Çünkü, artık tabela taktırma durumu, yeni işletme sahipleri için adeta bir ihtiyaç durumunu ortaya çıkarmıştır. Ticari hayatın da gereklerinden birisi olan tabelalar için bu sebepten dolayı çok ciddi yatırımlar ortaya konulmaktadır. Kişiler, ticari hayatlarının başlangıcından itibaren tabelalarını işletmelerinde bulunmasını isterken, bunların nasıl bir şekilde yapılacağı da büyük bir önem arz etmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde hem reklam hem de işletme ile ilgili isim ya da bunun gibi bilgilerin yer aldığı brandalar çok fazla tercih edilirken, artık işletme prestijinin korunması için farklı türde kullanılmaya başlamıştır. Son dönemlerde de özellikle ışıklı ve kutulu harfli tabelaların çok fazla kullanıldığı bilinmektedir.

Buraya kadar anlattığımız bölümden de anlaşılacağı gibi, kişilerin işletmelerine bir tabela taktırmaları ya da mevcut tabelalarını daha görsel bir hale getirmeleri ilk başta onların prestijleri açısından büyük bir önem arz etmektedir. Yaptıracağınız tabelayı daha görsel bir hale getirmenizin ardından logonuzu da eklemeniz durumunda hem akılda kalıcı olacaksınız hem de bulunduğunuz konumda daha ulaşılabilir olacaksınız.

Alüminyum tabela nedir?

Alüminyum Tabela Nedir?

Alüminyum Tabela Nedir?

Tabela çeşitleri içerisinde belki de en fazla tercih edilen alüminyum tabelalar, potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilmek adına en etkili kozlardan bir tanesidir. Kişilerin alüminyum tabelaları çok fazla tercih etmelerinin nedenleri içerisinde, farklı çeşitlerde hazırlanabiliyor olması kadar kısa sürede hazırlanıyor olması da gelmektedir. İşletme sahiplerinin zamanları eğer kısıtlı ise ve açılışlarında da tabelalarının hazır olmasını istiyorlarsa, tercih edecekleri bir alüminyum tabela, sorunu tamamen ortadan kaldıracaktır. Son dönemlerde yapılan çalışmalara baktığımızda ise, bu türdeki tabelalara ışıklı, ışıksız ya da üç boyutlu özellikler de getirilmiş durumdadır. Bundan dolayı hem hızlı hem de daha ekonomik bir şekilde alüminyum tabelaları kullanabilir, işletmenize ayrı bir renk katabilirsiniz.

Alüminyum tabelalar, yapılışları, kullanım alanları ya da tamamen görsel tercihler göz önünde bulundurularak farklı türlerde dizayn edilmektedir. Buna göre, alüminyum kullanılarak hazırlanacak tabela çeşitleri şu şekildedir.

 • Işıklı
 • Işıksız
 • Totem
 • Giydirme
 • Daha fazla bilgi
 • Kutu harf tabela
 • Led aydınlatmalı
 • Elektronik ve mekanik

Alüminyum Tabela Avantajları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, tabela çeşitleri içerisinde en fazla tercih edilen alüminyum tabelalar, elbette sadece kolay hazırlanabiliyor olması ya da ekonomik olmasından dolayı tercih edilmemektedir. İşletmeye sağladığı faydanın yanı sıra bu tabela türünün neden daha fazla tercih edildiğini de şu şekilde özetleyebiliriz.

 1. Alüminyum tabelalar, diğer tabela türlerine göre açık alanda daha dayanıklıdırlar.
 2. Işıklı bir şekilde dizayn edilebiliyor olmasından dolayı, hangi büyüklükte yapılıyor olursa olsun, şık ve gösterişli tabelalar ortaya çıkabilmektedir.
 3. Alüminyum levhalardan yapılan bu tabelalar, üzerine kullanılacak koruyucu boyalar sayesinde, hem daha uzun süre kullanıma açık olacak hem de paslanma gibi bir durum ile karşılaşmayacaktır.
 4. Totem açısından da çok sık kullanılabilmekte ve kişilere de daha az maliyet doğurmaktadır.
Totem Tabela Nedir?

Totem Tabela Nedir?

Totem Tabela Nedir?

Tabela çeşitleri içerisinde çok fazla dikkat çeken ve artık çok daha fazla kullanım alanına ulaşmış olan totem tabelalar, kullanılacak alana göre farklı büyüklüklerde tasarlanabilir. Açık alanlar için çokça tercih edilen bu tabelaları daha çok açık alanlarda, yol kenarlarında, özellikle de şehirler arası yollar ile cadde kenarlarında görmemiz mümkündür. Kullanılma amacına baktığımızda ise, kullanıldığı alanda çok uzaktan bile fark edilmesi, bulunduğu alandan geçen kişilerin daha dikkat çekmesi ve işletmenin farkını ortaya koymasıdır. Eğer yol kenarında bir işletmeniz varsa ve kişileri doğrudan etkileyerek işletmenize çekmek istiyorsanız, sizler de bu tabela türünü tercih edebilirsiniz.

Totem Tabela Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Totem kullanmak isteyen kişilerin, yaptığı araştırmalar kadar, doğrudan bu tabela çeşitleri için de araştırma yapması gerekmektedir. Buna göre, totem tabelalarda dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Öncelikle tabelanın boyutu, uzunluğu ve kullanılacak malzemenin türü önceden belirlenmelidir.
 • Oldukça büyük yapılacağından dolayı, tabelanızın bulunacağı alanı iyi bir şekilde seçmeniz gerekmektedir.
 • Büyük ve kullanılan malzemeye göre de daha ağır olan bu tabelaların sağlıklı bir şekilde durabilmesi adına, ayaklarının beton ile desteklenmesi ve sağlamlaştırılması gerekmektedir.
 • Fırtınalı havaların da göz önünde bulundurularak, elverişsiz hava koşullarında yıkılmaması için iskeletlerinin yeteri kadar malzeme kullanılarak daha dayanıklı hale getirilmesi gerekmektedir.

Görsel açıdan da oldukça gösterişli olan totem tabelalarda dikkat edilmesi gerekenler bu şekildedir. Eğer, şehirler arası yol kenarında bir işletme iseniz, fark edilmek adına bu tabela türü sizin için olmazsa olmazdır.

Kutu Harf Tabela Nedir?

Kutu Harf Tabela Nedir?

Kutu Harf Tabela Nedir?

Tabela çeşitleri içerisinde, özellikle kurumsal firmaların tercih etmiş olduğu kutu harf tabelalar, çok farklı malzemeler kullanılarak yapılabilmektedir. Genellikle iki ya da üç boyutlu olarak dizayn edilen bu tabelalarda, harflerin birer kutu şeklinde üretilmesi amaç edinilmektedir. Dikkat çekici olması ve göze de hitap etmesinden dolayı artık çok farklı alanlarda bu tür tabelalara rastlamamız mümkündür. Ancak, kişilerin bu tabelaları incelerken dikkat etmesi gereken bir takım durumlar vardır. Bunlar;

 • Kullanılan malzemenin kalitesi.
 • Görünüm kadar tabelanın da sağlam olması.
 • Kullanılacak alanın ışığı göz önünde bulundurularak, tabelanın ışıklı mı yoksa ışıksız bir şekilde mi yapılacağı.
 • İşletme boyutuna uygun boyutta tabela tasarlanması.

Eğer son dönemin en çok tercih edilen tabela çeşitleri arasında gösterilen kutu harf  tercih edecekseniz, bu durumlara dikkat edebilir ve işletmenize de ayrı bir hava katabilirsiniz.

tabela vergisi hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz.