Sodexo Bozdurma

Nasıl sodexo bozdurma işlemi yapabileceğinizi bilmiyorsanız, bu işlem size netlik kazandıracaktır. İş hayatında yer alan firmaların tamamına yakını, çalışanlarına yemek vermek yerine ön ödemeli Sodexo kartını vermeyi tercih etmektedir. Özellikle kurumsal firmaların Sodexo tercihi yapmasına sıklıkla rastlanmaktadır. Sodexo sayesinde firma çalışanları, yemek tercihlerinde özgür olmanın keyfini yaşarlar. Bu bağlamda, Sodexo’nun Türkiye’deki en yaygın yemek kartı olduğu rahatlıkla iddia edilebilir. Ancak, bazı insanlar, Sodexo kartında yer alan bakiyenin hepsini harcayamadıklarından bahsederler. Bu gibi insanlar, kartlarında kalan bakiyeyi nasıl kullanabileceklerini merak ederler. Bu durumun elbette bir çözümü bulunmaktadır. Sodexo kartında bir miktar bakiye kalanların bu parayı nakite çevirmesi mümkündür.

Sodexo Çalışma Prensibi

Sodexo; aylık yükleme mantığıyla çalışan bir karttır. Türkiye’de Sodexo kartlarına aylık olarak 300-400 TL arasında yükleme yapılmaktadır. Bazı firmalarda ise bu rakamların üzerine çıkılmaktadır. Sodexo, yalnızca anlaşmalı olunan yerlerde kullanılabilmektedir. Türkiye’de Sodexo sisteminin yaygınlaşmasından mütevellit restoran ve cafelerin çoğunda Sodexo kullanarak yemek yemek veya alışveriş yapmak mümkün olmaktadır. Sodexo kartların en önemli özelliklerinden birisi, devir sistemlerinin bulunmasıdır. Bu sistemin anlamı, kartın içerisinde yer alan paranın harcanmadığı takdirde bir sonraki aya devretmesidir. Buna ek olarak, bu durumun bazı firmalarda farklılık gösterdiği bilinmektedir. Aylık bakiye tutarındaki harcanmayan kısmın aylık yüklemeye tamamlanması söz konusu olabilmektedir. Bu durumdan dolayı Sodexo kullanan birçok kişinin kartında tasarruflarla beraber hatrı sayılır birikimler yer almaktadır. Günümüzde, insanlar, Sodexo kartlarında yer alan birikimleri yiyecek ve içecek olarak değerlendirmek yerine nakite çevirmek istemektedirler. Bu sebepten dolayı, insanlar, Sodexo nakite çevirme yerlerinin peşine düşmektedirler.

Sodexo Nakite Çevirme

Sodexo nakite çevirme işlemleri oldukça basittir. Ancak, Sodexo nakite çevirme işlemleri, Türkiye’nin her yerinde yapılmamaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Antalya, Konya, Gaziantep gibi nüfusun yoğun olduğu büyük şehirlerde Sodexo nakite çevirme işlemlerini yapacak yerler bulunmaktadır. Bu şehirlerin dışında kalan yerlerde Sodexo kullanımı yaygın olmadığından mütevellit Sodexo nakite çevirme işlemlerinin yapılması pek yaygın olmamaktadır. Sodexo nakite çevirme işlemleri, komisyon usulü olarak yapılmaktadır. Bunun anlamı, kişinin kartında yer alan paradan belirli bir miktar alınarak kalan rakam kişiye teslim edilmektedir. Kişinin kartından alınan rakama ise komisyon oranı adı verilmektedir. Sodexo bozdurma işlemlerindeki komisyon oranları genellikle %20 olarak bilinmektedir. Bu işlem, bir örnek yoluyla açıklanabilir. Kişinin Sodexo kartında 400 TL para olduğu varsayılsın. Bu kişinin %20 komisyon oranıyla bu parayı bozduracak ve nakite çevirecek bir yer bulduğu varsayılsın. Bu durumda, 400 TL’nin %20’si 80 TL olmaktadır. Bir başka deyişle, kişinin 400 TL’sinden 80 TL komisyon oranı olarak kesilecektir. Kişinin eline en son durumda 320 TL geçecektir. Sodexo kart bozdurma işlemlerinde takip edilecek adımlar çok basittir. Günümüzde, bu hizmeti veren yerlerin sayısı bir hayli fazladır. İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde bu hizmeti veren yerlere ulaşmak isteyenlerin yapması gereken tek şey, ilgili yerlerin Whatsapp veya telefon numaralarını bulmaktır. Ayrıca, Sodexo ile alakalı bilgiler, örnek bir şablon doğrultusunda doğru olmak koşuluyla ilgili kuruma ulaştırılmalıdır. Sodexo kırdırma işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin hazırlaması gereken şablonda sırasıyla isim ve soy isim, yaşanılan il ve ilçe, Sodexo kartında yer alan miktar ve telefon numarası yazılmalıdır.

Alternatif Sodexo Kart Bozdurma Yolları

Yemek ihtiyacını farklı yollardan karşılayanlar, yemeğini evden getirenler veya yemekhanede yiyenler Sodexo kartında yer alan parayı nakite çevirip kullanmak isterler. Sodexo kartını nakite çevirmek için üç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki, herkesin yakından bildiği gibi komisyon alan bir yerle anlaşmaktır. Bu sistem, banka kartı veya kredi kartı gibi çalışmaktadır. Komisyon alan kişiler, pos cihazından gereken bakiyeyi çekerler, bir kısmını da nakit olarak kesinti yaparak kişiye ulaştırırlar. Bu sistem, parayla para satışı yapma anlamına gelmektedir. Ancak, bu yöntem çok fazla tercih edilmez. Çünkü, genel geçerliliği olan bir yöntem değildir. Hiçbir kurum veya kuruluş, günlük hayat içerisinde bu işi yaptığını ilan etmez. Sodexo bozdurma işlemlerinin bir diğer yolu da Sodexo geçen yerlere giderek nakite çevirip çevirmediklerini sormaktır. Sodexo ile anlaşmalı olan dükkan, market veya mağazaları bularak bu yerlere Sodexo’yu nakite çevirip çevirmediklerini sormak mantıklı bir hareket olacaktır. Sodexo kart bozdurma işlemi yapan bir yer bulunduğunda komisyon oranı fazla değilse hiç düşünmeden bu işlem yaptırılabilir. Ancak, bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü, bazı kurumsal ve büyük mağazalar, kişinin Sodexo nakite çevirme işlemi yaptırdığını kişinin işyerine iletmektedirler. Bu sebepten dolayı, kart bozdurma işlemi yaptıracak kişinin kurumsal olmayan mağazaları tercih etmesi tavsiye edilmektedir. Sodexo bozdurma işlemlerinden bir diğeri ise marketlerdir. Market alışverişleri, nakit parayla yapılmaktadır. Kişi, bu nakit parayı cebinde tutarak Sodexo anlaşmalı marketlerden kartla alışveriş yapabilir. Bu sayede, kişi, başkasından onay almadan,  hiçbir şey gizlemeden, tanımadığı kişilere yüksek miktarlarda komisyon vermeden Sodexo kart bozdurma işlemi gerçekleştirebilir. Kişinin markete vereceği nakit para cebinde kalacaktır. Sodexo sayesinde harcamalar yapılacaktır.

Sodexo Kart Bozdurma İşlemi Yasal Mıdır?

Bir firma, çalışanlarına Sodexo kart veriyorsa, çalışanlar, bu kartlarını istedikleri gibi kullanmakta özgürler. Bu bağlamda, Sodexo nakite çevirme işlemlerinin yasal açıdan hiçbir sıkıntısı yoktur. Çalışanlar, Sodexo kullanarak isterlerse yemek yerler, isterlerse alışveriş yaparlar, isterlerse de nakite çevirirler. Bu hak, işyeri sahibi tarafından kart sahibine tanınmıştır. Fakat, günümüzde, bu işlemi ticarete döken ve insanların bu isteğinden faydalanarak onlar üzerinden para kazanmak isteyen birtakım yemek kartı tefecileri bulunmaktadır. Bazı tefeciler, yemek kartı olanlardan yüksek meblağlar talep ederek Sodexo nakite çevirme işlemi yapmak isteyebilirler. Örneğin, 400 TL bulunan bir kartı nakite çevirmek için 200 TL’sini talep edebilirler. Bu tip yemek kartı tefecileri, İstanbul’un en yoğun nüfuslu ilçelerinde bulunmaktadırlar. Bu gibi kişilerin yaptığı ve yasal olmayan işlemlere karşı dikkatli olmak gerekir. Mağdur olmak istemeyenlerin ise yapması gereken eylemler çok basittir. Öncelikle, kart sahibinin Sodexo kırdırma işlemi için sürekli olarak yemek yediği bir restauranta başvurması en mantıklı hareket olacaktır. Bir restaurant, tanıdığı bir müşterinin kartını nakite çevirmekte pek tereddüt etmeyecektir. Bunun dışında, nakite ihtiyacı olan kişilerin bu durumlarını patronlarına söylemesi oldukça doğru bir hareket olacaktır. Patronuna paraya ihtiyacı olduğunu söyleyen bir kişinin Sodexo aylık ücretini nakit olarak alması mümkün olabilir. Ayrıca, Sodexo kart sahipleri, TL puanlarını, mesai arkadaşlarına ücreti karşılığında satabilirler. Bir diğer yöntem ise kişinin Sodexo kart kullanarak yakınlarının market alışverişini yapmasıdır. Kendi Sodexo kartını kullanarak alışveriş yapan kişi, alışverişin parasını nakit olarak yakınlarından alabilir. Görüldüğü gibi Sodexo nakite çevirme işlemlerinin yapılması için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hiçbirisinde hukuki açıdan bir sıkıntı yoktur. Günümüzde, Sodexo’nun geçerli olduğu yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Buna ek olarak, Sodexo’nun kendi içerisinde farklı çeşitleri yer almaktadır. Örneğin, business pass, restaurant pass, gift pass ve fuel pass; Sodexo’nun çeşitleri arasında bulunmaktadır. Bu durum, Sodexo bozdurma işlemlerinde kişiye kesinlikle kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca sodexo geçen marketler hangileri öğrenmek için de bu yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.