Playstation Cafe Açmak

Playstation cafe sahibi olarak kendi işini kurmak isteyen onlarca kişiden mailler aldıktan sonra, playstation cafe açmak ve cafe sahibi olmak ile ilgili meslek tanıtımı içeriğimizi youtube kanalımızda paylaştık, işletme sahibi ile röportaj yaptıktan sonra playstation cafe sektörüne 15 yıllık emek vererek kendisini ve playstation cafesini istediği yerlere getirmiş olan Tarık Bey’e bizden tecrübelerini ve bilgilerini esirgemediği için çok teşekkür ederiz.

Playstation Cafe Nasıl Açılır?

Merhaba, adım Tarık Arıcı. Yaklaşık 49 yıldır bu muhitte esnaflık yapıyorum. 90 yılında beyaz eşya ve züccaciyeci olarak İstanbul’da ticaret yapmaktayken, birden gelişen ekonomik kriz ile mecburen o işi bırakmak zorunda kaldık. Yapabileceğimiz ve şartlara en uygun olan mesleğin cafeterya yani hizmet sektörü olduğunu gördük. Şu an’da İstanbul’da bulunan en nezih playstation cafelerden birine sahibiz ki bunu müşterilerimizin söylemleriyle duyuyoruz.

Son günlerde playstation cafe açmak isteyen ve aynı zamanda açıp hala geliştirmek için çözümler arayan onlarca insan ile konuştum. Şu an da 40 tane playstation makinesi ve binlerce müşteriye sahipsem, bu sektördeki sınırları zorlayıp ve reklam, kampanya gibi konseptler denemeye borçlu olduğumu dile getirebilirim.

Oyun oynayan birinin playstation cafe açmak gibi hayallerinin olması son derece normaldir. Fakat şöyle bir durum var ki oyun oynamayı sevmek bir playstation cafe işletmek anlamına gelmiyor. Sebebi ise playstation cafe açmak isteyen kişilerin bu tür oyuncular ile para kazanmak için ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir.

Playstation cafe açarken mekan seçimi önemlidir. Arkadaşlarımız ve dostlarımızdan bu işi yapmak için destek aldık, aslında playstation cafe açmak çok kolay. Eğer ekonominiz uygunsa, belediyenin şartlarını ve ön gördüğü kurallara uygun mekan bulunursa kolaylıkla açabilir.

Fakat bu işi yapmak her ne kadar kolay gözükse de aslında zor bir meslek. Mesai saatleriniz çok uzun, insanlarla uğraşmak çok zor, insanları memnun etmek ve insanları mutlu etmek gerçekten çok zor. Normal şartlarda playstation cafe açacak gençlere tavsiye etmiyorum ama çok hevesli olup ve kendisine güveniyorsa gelip benden destek de alabilir ve cafesini açabilir.

2019 yılına göre playstation cafe açmak mantıklı mı diye sorarsanız, eğer bu işe emek verip, ekonomisini bu iş için harcayabilecekse mantıklıdır. Eğer cafe açıyım, başına birini koyup ben parama bakarım diyorlarsa asla bu işe girmesinler. Şartlar, imkanlar ve mücadeleyi ortaya koyup vazgeçmezlerse başarılı olabilirler.

Aslında başarımın en büyük sırrı güler yüz ve müşteri memnuniyeti. 15 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum beni buralara getiren tek şey samimiyet ve güler yüzdür. Playstation cafe tamamen oyun odaklı olduğu için cafeye ilk defa gelen müşteriyi tekrar gelmesi için ne yapardınız? Memnun kalmasını sağlardınız tabi ki.

Çevre faktörünün öneminden bahsettik az önce, devletin yasalarına göre okula 100 metreden yakın playstation cafe açamazsınız. Mekanınız cadde üzerinde olmalı ve etrafta ev vs. olmamalı, çünkü eğlence yerleri etraftaki ev sahiplerini rahatsız edecek ortamlar yaratabiliyor. Mekanınızı cadde üzerinde açıp, müşteri odaklı çalışabilirsiniz. Mesela şu an da cafemizin bulunduğu ortam hem hastaneye, hem okula, hem otobüs duraklarına, hem de esnaflarla iç içe bir yerde. Bu yüzden her kesimden müşteriye sahibiz, bankacı müşterimiz var, öğretmen müşterimiz var, avukat müşterimiz var, polis müşterimiz var. Bu müşterilerimizin gelme sebebi kendini rahat hissettiği bir ortam olduğu için, gelen müşteri istediği şekilde eğlenip zamanını da güzel geçirip gidebiliyor.

Playstation cafe nasıl açılır?

Playstation cafe nasıl açılır?

Playstation Açmak Ne Kadar Sermaye İstiyor?

Playstation cafe açmak aslına bakılırsa mekandan mekana değişmektedir. Örneğin şöyle bir örnek verelim kira, işletme giderleri gibi giderleri ön gördüğünüz zaman en az 20 playstation makinesi olmanız gerekiyor. Bu makine sayısına uygun bir mekan, uygun bir dekorasyon gerekiyor. Playstation cafe açmak için 60 bin TL gibi bir rakam gerekiyor, alt limit olarak 60.000 TL olarak ele alabiliriz. Fakat ben daha küçük bir playstation cafe açmak istiyorum derseniz 30 bin TL gibi bir rakamla daha az makineli bir mekan açabilirsiniz.

Playstation cafe’de mali giderler var; vergisi, stopajı, kirası, elektriği, suyu ve çalışanı varsa çalışan ücretleri, playstation tamir ücreti, kol bozulduysa kol tamir bedeli. Örneğin bir playstation kolu satın alma fiyatı 350 lira, playstation kol tamiri ise minimum 50 TL.

Playstation cafenizdeki oyunları mutlaka güncel tutmanız gerekir, güncel oyunlar müşteriyi her zaman mekanınızda tutmanıza yarayacaktır. Oyun güncellemeleri de ayrı bir masraftır, asla oyun kırdırma gibi işlemlerde bulunmadığımız için sürekli güncel oyun sunuyoruz müşterilerimize.

Advertisement

Playstation Cafe Açma Şartları Nelerdir?

 • Cafenizin mutlaka 80 metrekareden az olmaması gerekir, eğer 20 tane playstation düşünüyorsanız 100 metrekareye ihtiyacınız var demektir.
 • Cafenin yerden yüksekliği 3 metre ve üzeri olması gerekli.
 • Biraz önce bahsettiğimiz gibi cafenin okul ve cami gibi toplu kullanım alanlarına en az 100 metre uzaklıkta olması gerekmektedir.
 • Cafenin cadde üzeri ve bina altında olmamasına özen göstermelisiniz, eğer bir bina altına cafe açacaksanız komşuların en az yüzde 51’inden izin almanız gerekmektedir.

Playstation Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Sabıka Kaydı
 • İskan
 • Sağlık Raporu
 • Vergi Levhası
 • Esnaf Üye Belgesi
 • Yangın Tüpü ve Yangın Tüpü Faturası
 • SSK Kayıt Belgesi
 • 1 Adet Fotoğraf
 • İtfaiye Raporu
 • Dilekçe
 • Ruhsat için de Başvuru Formu
Playstation cafeler ne kadar kazanıyor?

Playstation cafeler ne kadar kazanıyor?

Playstation Cafeler Ne Kadar Kazanıyor?

Playstation cafeler aslında net bir kazanç elde edemezler, makine sayısına göre ve bulunduğunuz lokasyona göre kazanç oranı değişebilir. Örneğin 8 makineye göre 40 makinelik makine arasında oldukça fazla kazanç farkları olabilir. Ben 15 yıllık bir emek harcadım, 40 makineye göre fiyat vermek insanları yanıltabilir.

Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim, makine sayısına göre playstation cafeler ne kadar kazanıyor diye bir rakam verebilirim. Tabi ki uygun şartlar ve saat ücretine göre 10 makine ile 7-8 bin TL aylık kazanç elde edebilirler. Ortalama 8 bin TL ile 20 bin TL arasında gelir elde edebilirler.

Playstation cafe açacak gençlere tavsiye vermek gerekirse, bu iş zor ve zahmetli bir iş. Zaman isteyen, işin başında durmanız gereken, ilgi ve alaka isteyen aynı zamanda ekonomi isteyen bir iş. Bu iş için ayıracak vaktiniz, enerjiniz ve paranız varsa bu işe girin derim. Bu saydığım etkenlerin hiçbiri yoksa, bu işe girmenizi tavsiye etmiyorum.

Kimsenin de şevkini kırmak istemem, ben de 7 makine ile başladım ve bana bu işi yapamazsın dediler, şu an da 40 adet makinem var ve başardığımı hissedebiliyorum.

Eğer playstation cafe açmak istiyorsanız, benimle de iletişime geçebilirsiniz. Elimden geldiği sürece yardımcı olabilirim sizlere.