Kışın Araç Kullanma Teknikleri

Kışın araç kullanırken yerlerin buz tutma ihtimali yüksek olduğu için, Kışın araç kullanma teknikleri hakkında mutlaka makalemizi okumalısınız. Karlı havada araç kullanırken verdiğiniz ani tepkiler özellikle sağ ve sol manevralarda veya şerit değiştirmelerde daha dikkatli olunması gerekir. Olabildiğince sakin ve yumuşak tepkiler vermeniz aracınızın kontrolünü kaybetme olanağınızı minimuma indirecektir.

Fren ve gaz pedallarını mümkün olduğunca nazik kullanılması gerekir

Kış aylarında araç kullanırken dikkat edeceğiniz bir diğer husus, fren takip mesafesidir kurallara göre takip mesafeniz yani trafikte önünüzde giden araçla sizin aranızdaki mesafe sizin km/s hızınızın yarısıdır. Örneğin, 90km/.s hızla gidiyorsanız öndeki araç ile aranızda 45 metre mesafe olmalıdır. Bu bir kuraldır fakat bu kuralı kış aylarında düşünecek olursak aradaki mesafeyi olabildiğince geniş tutmak sizin için daha sağlıklı olacaktır şöyle ki; Görünürde yerlerde buzlanma olmaması sizi yanıltmamalıdır, çünkü gizli buzlanma adını verdiğimiz ki kış aylarında kazaların birçok sebebi gizli buzlanmadır. Kışın araç kullanma tekniklerinde bu durumu bilerek yola çıkmanız size daha güvenli bir yolculuk sağlayacaktır.

Her şeyden önce aracın kış sürüşleri için düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir

Antifiriz suyunun özellikle kontrol edilmesi, Akü suyunun ve kutup başlarının oksitlenme yapabilecek problemlerin ortadan kaldırılması, en önemlisi de kışın araç kullanımında en büyük rolü lastikler üstleniyor bu durumda kış lastiği ve lastik zinciri muhakkak kullanması gerekir.Yaptığınız bu bakımlar ve aldığınız bu önlemler en başta sizin için sonrasında çevrenizdekiler için kış aylarında güvenli bir sürüş sağlayacaktır.

Kışın araç kullanma teknikleri’nde uzmanların bir diğer dikkat çektiği konu da sürücülerin direksiyon başına geçerken hareket kabiliyetlerini engelleyecek giysiler giymemeleri gerektiği yönünde.Kat kat giyinmenin iki türlü olumsuz yönü vardır. Birincisi sürücünün kontrolünü zorlaştırması, ikincisi özellikle mesafe uzun ise araç içinde sürücünün çok fazla kendini sıcak hissetmesi refleks kayıplarına yol açacaktır. Bunun için mutlaka ince kıyafetler giyilmeli aracı kullanırken sağ veya sol manevralarda daha rahat hareket etmesinin sağlanması gerektiğini bireyler unutmamalıdır.

Kışın Araçta Bulunması Gerekenler

Kışın Araçta Bulunması Gerekenler

Araçta bulundurmamız gerekenler

  • Kış lastiği
  • Antifiriz
  • Antifirizli silecek suyu
  • Zincir
  • Takoz
  • Çekme halatı
  • Battaniye
  • Eldiven
  • Yedek ampül
  • Yedek sigorta

Kış aylarında araç kullanmanın 5 ipucu

Sabrın sonu selamet; Karda araç kullanırken en başta sabırlı olmanız gerekir. Gideceğiniz yer neresi olursa olsun veya ne kadar acelesi olursa olsun en başta oraya sağ salim varmanız birinci önceliğiniz olsun  bunun için de ne kadar agresif veya hiperaktif olmanız size bir şey kazandırmaz, sabırlı olup yavaş ve güvenli bir şekilde sürüş sağlamanız gerekir.

Lastiklerin hava(basınç) durumu; Doğru bilinen yanlışlardan biriside karda lastiklerin inik olması yol tutuşunun daha güçlü olacağı algısıdır bu tamamen yanlış bir bilgidir. Çünkü karda havasını indirdiğiniz lastiklerin dişleri arasındaki kanallar işlevsiz hale gelir ve lastikler tutunamaz.

Tek tek basaraktan; Yaya olarak karlı bir yolda nasıl bir yürüyüş seçeriz tek tek basarak ne için yere kapaklanmamak için. Kış ayında araba sürereken çoşup gaza yüklenirseniz eğer patinaja düşmenize yol açacaktır, lastikler patinaja düşerse tekerlekler olduğu yerde sürekli dönerek karı katılaştırır ve buzumsu hal alan zeminde ilerlemek artık iyice imkansız hale gelir. Bu yüzden aracı mümkün olduğunca sakin kaldırmanız gerekir birinci viteste tork yüksek olacağından patinaj olayı artar bu yüzden vitesi ikiye alıp gaza yavaşça dokunarak ve debriyajdan ayağınızı mümkün olduğunca yavaş bırakın. Bu teknik kış aylarında sürüş gücünüzü

Advertisement
daha etkili hale getirecektir.

Elinizi korkak alıştırın;Konu karda araba kullanmak olunca bu meşhur ‘’elini korkak alıştırma’’ deyimini tersine çevirmeniz gerekir. Yani yukarıda ilk paragrafta da belirttiğimiz gibi sert direksiyon hareketlerinden sakınmanız gerekir. Mümkün olduğunca tekerliklerin açısını değiştirmeden doğrusal ilerlemeniz sağlıklı bir sürüş sağlayacaktır. Yolda bir viraj gördüğünüzde asgari hızda ve frene basmadan yumuşak bir hareketle direksiyona yön verin. Mutlak suretle her iki elinizde direksiyonda olmalı ve saat 9u çeyrek geçe pozisyonunda çok sıkmadan kavramak gerekir.

Ayak oyunlarına girmeyin; Mümkün olduğunca ayağınızı frenden uzak tutun. Çünkü karda yapacağınız fren aracın kayma eyilimine girmesi demek,anti-blokaj sistemi abs ve stabilite kontrolü esp de pek işe yaramayacaktır. Bu durumda karda araba kullanırken olabildiğince freni dikkatli kullanmanız gerekmektedir.