İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İş arayan kayıt belgesi, İŞKUR kurumundan alınabilen bir belgedir. Adından da farkettiyseniz, iş arayanların iş başvurusu yapmak amacıyla oluşturduğu kayıt belgesidir. Birçok iş veren firmalar, iş başvuru belgesi içerisinde kayıt belgesi de istemektedir. Bu belge için İŞKUR müdürlüklerine bizzat gidilmesine gerek bulunmamaktadır. İnternet üzerinden de iş arayan kayıt belgesi çıkartılabilmektedir. İş kayıt belgesi başvurusunda bulunduğunuz taktirde, tekrardan çıkartmak istediğinizde dakikalar içerisinde çıkartabileceksiniz.

İş Arayan Kayıt Belgesi Alma

İş arayan kayıt belgesi sahibi olmak için öncelikle İŞKUR kurumuna kayıt olmak gerekmektedir. İŞKUR iş bulma kayıtları, kurum müdürlüklerine gidilerek veya internet sitesi ziyaret edilerek yapılabilmektedir. Bununla birlikte kurumun internet sitesinde imza işlemi için elektronik imza talep edilmektedir. Bu sebeple elektronik imza sahibi olmayanların kurum müdürlüklerini ziyaret etmesi gerekecektir. Kayıt işlemleri gerçekleştirildikten sonra iş arayan kayıt belgesi talep etmeniz halinde kurum tarafından belge sağlanacaktır.

Eğer İŞKUR başvurunuz sırasında iş arayan kayıt belgesi talep etmediyseniz daha sonra bu belgeyi almak için tekrar kuruma gitmenize gerek bulunmamaktadır. İnternet üzerinden iş arayan kayıt belgesi edinilebilmektedir.

İş Arayan Kayıt Belgesi İnternetten Nasıl Alınır

İŞKUR kayıt belgesi internetten alma işlemi, e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. İş arayan kayıt belgesi sahibi olmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Ardından ana sayfadaki “Kurumlar” sekmesinden İŞKUR kurumu seçilmelidir.
  • İŞKUR kurumunun hizmetleri arasında bulunan “İŞKUR Kayıt Belgesi” hizmetine tıklayarak belgeyi edinebilmektesiniz.

İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir

İŞKUR kayıt belgesi, İŞKUR bünyesinde iş arayan kişiler için hazırlanmış özel bir belge türüdür. Bu belge işverenlere birtakım kolaylıklar sağladığı için iş bulma aşamasında talep edilen bir belgedir. Belgede İŞKUR kaydının aktif olarak mevcut olduğu bilgisi yer almaktadır.

Advertisement

İş Arayan Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar

İŞKUR kayıt belgesi, işverenlere birtakım kolaylıklar sağladığı için belge sahibi kişinin iş bulmasını kısmen kolaylaştırmaktadır. Devlet tarafından 2017 yılında yapılan düzenleme ile işverenler başvuru sırasında iş arayan kayıt belgesi oluşturma zorunlu hale getirilmiştir. İşverenler İŞKUR kaydı bulunan personelleri istihdam ettiği takdirde, personelin 6 ay boyunca sigorta masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu projenin genel amacı, işverenlere destek olarak istihdam oranını arttırmak ve kayıt dışı istihdam probleminin önüne geçmektir.