İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuklara diş ve ağız bakımı alışkanlığı kazandırmak gelecek dönemlerde sağlıklı dişlere sahip olması açsından büyük önem arz etmektedir. Diş bakımı ile ilgili çocukların bilinçlenmesini sağlamak ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Çocuklara yönelik gerçekleştirilen koruyucu diş hekimlik uygulamaları sayesinde çocuklar sağlıklı dişlere sahip olmaktadır. 0-18 yaş aralığındaki çocuklara diş sağlığına yönelik koruyucu nitelik taşıyan bir hizmet sunulmaktadır. Çocukların sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için anne ve babalara çok önemli görevler düşmektedir.

Çocuklarda İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Gerçekleştirilmektedir?

Bebeklerde süt dişleri ilk 6-8 aylık dönemde çıkmaya başlar. Süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte diş temizliği de başlamaktadır. Çocukların dişlerinde herhangi bir anormal durum söz konusu değilse mutlaka ilk diş muayenesi çocuk 2 yaşına gelinceye kadar 1 kez gerçekleştirilmelidir. 2 yaşından itibaren kontroller düzenli bir şekilde gerçekleştirilmeli ve çocuklar 6 ayda bir diş doktoruna götürülmelidir.

Diş Hekimi Korkusu Olan Çocuklara Nasıl Davranmak Gerekir?

Çocuklarda ortaya çıkan diş hekimi korkusu çevreleriyle doğru orantılıdır. Diş hekiminden korkmaya neden olan davranışlar anne ve baba tarafından çocuklara aşılanmaktadır. Eğer anne ve balar diş hekiminde muayene olduktan sonra çocuğa daha mutlu olacağını aşılarsa olumlu bir sonuç alabilir. Bu sayede çocuklar diş hekimine alışmaktadır.

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklar ilk olarak dişlerini 2-2,5 yaş aralığında fırçalamalıdır. Sağlıklı dişlere sahip olmanın ana yolu dişleri düzenli olarak fırçalamaktan geçer. Anne ve babaların dişleri fırçalama konusunda çocukları eğitmesi gerekmektedir. Evin içerisinde dişlerini fırçalayan bireylerin olması çocuklara örnek teşkil etmektedir. Çocuklar için üretilen diş bakım ürünleri hem çok keyifli hem de dişleri korumaya yönelik üretilmiş ürünlerdir. Çocuklar için en iyi diş bakım ürünleri diş hekimi tarafından önerilen ürünlerdir.

Çocuklar İçin İlk Diş Muayenesi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

 

Çocukların ilk diş muayenesi aileler için çok önem arz eder. Aileler ilk diş muayenesi esnasında nasıl bir uygulama gerçekleştireceğini hangi diş bakım ürünlerini kullanacağını öğrenme şansına sahip oluyor. İlk diş muayenesinde neler yapılır konusu ailelerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. İşte çocukların ilk diş muayenesinde yapılanlar;
• Diş hekimi bebeğin ağız ve diş temizliği için en uygun diş fırçası ve diş macunu seçimini yapmasını sağlamaktadır.
• Ayrıca bebeğin biberon ve emzik kullanımının sınırlarının neler olduğu belirlenmektedir. Çocukların ağız bakımının nasıl olması gerektiği, diş gelişimi ve hangi aralıklarla diş hekiminin ziyaret edilmesi gerektiği gibi birçok konuda aileler bilgilendirilmektedir.
• Çocuklarda diş çürüklerinin önlenmesi için nasıl bir beslenme tarzı benimsenmesi gerektiği konuşulmakta ve dişleri koruyucu uygulamalar konusunda ebeveynlere gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.
• Ayrıca bu süreçte anneden çocuğa bakteri geçişi engellenmeli ve ağız bakımı en iyi şekilde gerçekleştirilmelidir.

Advertisement