Güzel Avrat Otu Nedir? Zehirli Midir?

Güzel avrat otu, geçtiğimiz günlerde ıspanak zehirlenmesi sonucunda kamuoyuna yansıdıktan sonra güzel avrat otu gündeme geldi. Ispanak yedikleri için zehirlenen vatandaşların şikayetleri üzerine gündeme gelen güzel avrat otu nedir? Güzel avrat otu zehirli midir? İşte merak ettiğiniz o ot hakkında detaylar.

Güzel Avrat Otu Nedir?

Güzel avrat otu, bilimsel adıyla Atropa Belladonna patlıcangiller ailesine ait geçmiş yıllara dayalı otsu bir bitkidir. “Atropi” denilen madde Halüsinasyon görme özelliklerine ve oldukça zehirli yapraklara sahiptir. Avrupa ve Batı Asya’nın bazı yerlerinde oluşmaktadır. Oluşan bu alanlar topraklı, nemli ve loş yerlerdir. Bir diğer Adı olan “Bella-Donna” İtalyanca kökenli bir kelimedir. İtalyanca’da “Güzel Kadın” anlamına gelir. Atropin maddesi de bulunduran bu zehirli bitki, kadınların göz bebeklerine sürerek büyütmek için kullanmışlardır.

Güzel Avrat Otu Zehirli Midir?

Güzelavrat otu içerisinde bulundurduğu Atropi maddesi sayesinde yapraklarında zehir bulunduran bir bitkidir. Bu bitkiyi tüketen kişide mide bulantısı, karın ağrısı ve Halisünasyon görme gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Güzelavrat bitkisi 1,5 metre uzunluğunda ve 18cm büyüklüğünde yapraklara sahipdir. Meyveleri yeşil ve parlak siyaha yakındır. Zehirli Alkoloidler barındıran bu bitki hayvanların iştahla tükettiği bir ot haline gelmiştir. Üzerinde soluk sarı meyve ve çiçekler bulundurur.

Güzel Avrat Bitkisi’nin Etkileri:

  • Karın Ağrısı
  • Mide Bulantısı
  • Baş Dönmesi
  • Halisünasyon Görme
  • Halsizlik Hissi

Güzel Avrat Otu Ispanağa Nasıl Karıştı?

Akıllarda tek soru ise güzel avrat otu ıspanağa nasıl karıştı? İnsanların yorumlarına göre bu ot ıspanağa bilinçsiz çiftçilerin karıştırması sonucu ortaya çıkmıştır. Devlet tarafından gerekli önlemler alınmaya karar verilmiş ve bu zehirli ot’un yayılmasına engel olunmuştur. İnsanların bu denli zehirli madde tüketmesine karşılık il başkanı’nın titiz çalışmaları ile piyasadan temizlenmeye başlanmıştır. Çiftçiler hakkında da gerekli önlemler alınacağı yönünden haberler yayılıyor. Tarım bakanlığı çalışanlarının gözünden kaçması hakkında hiçbir açıklama yoktur.

Advertisement