Evde zayıflama yöntemleri

Evde zayıflama yöntemleri derken ilk aklımıza gelen, kan ter içinde spor yapmak oluyor. Spor yapmaktan önce bilmemiz gereken onlarca detay var. Sizlere bunlardan bahsetmeden önce biraz zayıflamaya yönelik motive edici konuşmamı yapacağım.

Hepimizin her yaz olduğu gibi bu gelecek yaz da yaza bomba gibi gireceğim deyip de spor salonuna yazılma hevesi vardır, fakat her zaman ki gibi sonuç hüsran. Kışın çok fazla hareket edemediğimiz için ve spora da gidemediğimiz için hareketsiz kalıp bolca kilo alabiliyoruz. Ya da diyet yapmak istesek de yarın başlarım, aman öbür gün başlarım diye sürekli erteleme halindeyiz. Artık kendimize gelip yaza zayıflayarak girmeliyiz!

Şimdi sizlere yaza zayıflayarak girmenin basit yollarını anlatacağım. Evde nasıl zayıflanır hakkında bilgiler vereceğim.

Evde zayıflama yolları

Evde zayıflama yöntemleri deneyerek zayıflama mümkün mü? Evet evde zayıflamanız mümkün. Özellikle sadece spor yaparak zayıflayabilirsiniz düşüncesini bir kenara bırakın ve evde zayıflamak istediğinizi kendinize şartlandırarak bu işe başlayın. Fakat evde zayıflama yöntemi diğer yöntemlere oranla biraz daha zorlayıcı olabilir. Sebebi ise evde tek başınıza olduğunuz için ve kendinizi motive edemediğiniz için evde zayıflama yöntemlerini denerken çabuk pes edebilme oranınız yüksek olacak. Yolunuzdan şaşmayın!

1. Gün içerisinde su içmeyi mutlaka ihmal etmeyin

Yemeklerden önce ve gün içerisinde su içmek kilo vermeye yardımcı olan doğal bir kaynaktır. Kilo verme yollarından en zahmetsizi olan su içmek, vücudumuzdaki metabolizmayı 1 saatlik bir süre ile %25 – %30 oranında hızlandıracak ve kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Hatta bilimsel çalışmalara göre yemek yemeden yaklaşık bir saat önce yarım litre su içen kişilerin diğer kişilere oranla daha az kalori aldığını kanıtlamıştır. Çalışmaya katılan kişilerin ise hemen hemen %44 oranla kilo vermelerine yardımcı olmuştur.

Gün içerisinde 2 – 2.5 litre su içmenin zayıflama yolları arasında faydasını mutlaka göreceksiniz. Su içmeyi ihmal etmeyin.

2. Kahvaltınızda yumurta tüketin

Yumurta yemek içerisinde bulundurduğu yararlı yağlar ile birlikte zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, tahıl tüketimi olan bir kahvaltı yerine yumurta gibi ürünlerle kahvaltı yapmanın 36 saat daha az kalori almanıza yaradığı söylenmiştir.

Eğer yumurta yemeyi sevmiyor veya yumurta yiyememe probleminiz varsa, farklı protein içeren kaynaklar denemelisiniz.

3. Yeşil çay mutlaka için

Zayıflama çayı olarak bilinen yeşil çay, zayıflama programları veren diyetisyenlerin günlük mutlaka tüketilmesi yönünde ısrar etmektedirler.

Günlük tüketilen yeşil çayın birçok faydası vardır, en güzel faydası da sanırım kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

4. Küçük porsiyonlar tercih edin

Gün içerisinde yediğiniz yemekleri, küçük porsiyonlarla almak kalori alımını azaltacağı için kilo vermeye yardımcı olacaktır. Özellikle yemeklerinizi koyarken küçük tabaklar seçmeniz, hem gözünüzün doyması anlamında hem de yiyeceğiniz yemeği daha az tüketerek kilo almanızı önleyecektir.

5. Diş fırçalamayı ihmal etmeyin

Yemekten sonra diş fırçalarsanız içerisinde bulunan nane aroması sayesinde iştahınızı kesecektir. Özellikle akşam yemeği yedikten sonra uyumadan önce atıştırmalıklar almanızın önüne geçecektir.

6. Evde zayıflama egzersizleri yapın

Evde zayıflama yöntemleri denerken bir diğer husus da basit egzersiz hareketleri olacaktır. Eğer evde boş zamanlarınız bulunuyorsa bunları dinlenerek değil egzersiz yaparak değerlendirin ve zayıflama sürenizi kısaltın. Evde kilo vermenin yolları ise egzersiz hareketleri yapmak ile başlar. Şimdi sizlere evde zayıflama hareketleri hakkında bilgiler vereceğim.

Bacakları mideye çekme hareketi

Evde yapabileceğiniz egzersiz programları içerisinde en basit zayıflama yöntemi olan yere uzanıp bacaklarınızı karnınıza doğru çekme hareketidir. Bu şekilde özellikle karın bölgenizdeki yağları yakmanız konusunda, hem de basen bölgenizi eritmeniz konusunda en etkili zayıflama yöntemlerinden birisi bu harekettir.

Yana germe hareketi

İkinci egzersiz hareketimiz ile adonis olarak belirlenen kasımızı geliştirmemizi ve adonis çevresindeki yağları eritebileceğiz. Vücudumuzu yan şekline getirip, bacaklarımızı sırayla yukarı kaldırıp, aşağı indiriyoruz. Bu hareketi 3×15 şeklinde tekrar ederek ve her 15 tekrarda bir 30 saniye dinlenme süresi belirliyoruz. Bu zayıflama hareketi sayesinde, adonis kasımızı şekillendirebiliriz.

Bacakları yukarı kaldırma hareketi

Üçüncü zayıflama hareketi ise, sırt üstü yatarak bacakları yukarı kaldırma, aşağı indirme işlemi yapıyoruz. Bu egzersiz hareketi, karın bölgemizdeki kasları canlandırarak kan pompalayacak ve karın bölgenizdeki yağları yakmanıza yardımcı olacak. 3×10 şeklinde başlangıç olarak bu hareketi uygulayabilirsiniz. 2. Setten itibaret karnınızda yanma olacaktır, bu yanma hissi kaslarınızı çalıştırdığınızın kanıtı olacaktır.

Yan mekik çekme hareketi

Dördüncü kilo verme hareketi, hem adonis kasımızı hem de karın kaslarımızı sıkılaştırmamıza yardımcı olacaktır. 3×15 şeklinde bu hareketi yapabilirsiniz. Sırt üstü bacaklarımızı uzatarak yaptığımız bu hareket ile, sol diz kapağımızı yukarı kaldırırken aynı zamanda mekik çeker gibi vücudumuzu da tam tersi şeklinde yukarı kaldırıyoruz.

Basen sıkılaştırma hareketi

Beşinci hareket ise basen bölgelerinizi sıkılaştırmak için en iyi egzersiz hareketi olacaktır. Bu hareketin adı genelde çömelme olarak geçer. Ellerimizi belimize koyarak, vücudumuz dik pozisyonda aşağı eğilip yukarı kalkıyoruz. Bu şekilde basen bölgemizi sıkılaştırır, yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. 3×15 şeklinde uygulayabilirsiniz.

7. Metabolizmanızı hızlandırın

Baharatlı yiyecekler metabolizmanızı hızlandırabilir. Özellikle acı biber tüketildiği taktirde içerisindeki kapsaisin maddesi, iştahınızı azaltarak metabolizmanızı hızlı şekilde hızlandırabilir. Fakat fazla aşırıya kaçmamanızda fayda var.

Bir küçük not: Baharatlı yiyecekler derken tabi ki cips gibi ürünlerden bahsetmiyoruz. Cips ve abur cubur yemeyi bırakın.

8. Şeker kullanmayı bırakın

Eğer sürekli şekerli içecekler, şekerli yiyecekler tüketiyorsanız bir müddet bu uygulamayı denerken şeker kullanmayı kesin. Şeker ve tatlandırıcı gibi şeyler kilo almamızı tetikleyen en önemli maddelerdir. Eğer çayınızı şekerle içiyorsanız ki hatta bir bardak çaya 4-5 kaşık şeker atıyorsanız, vücudunuz için çok tehlikeli olduğunu ve kilo almanızı tetiklediğini unutmayın.

Advertisement

Bir müddet boyunca şekersiz çay için, kahvenizde şeker kullanmayın, sütü şekerli kullanıyorsanız şekeri koymadan tüketin. Eğer zayıflama planınız varsa ve bu zayıflama yöntemlerini denerken şekeri tüketmeyi mutlaka bırakın. Azaltın demiyorum, bırakın.

9. Gazlı içeceklerden uzak durun

Gazlı içecekler kilo aldırır, bunu asla unutmayın. Neredeyse hayatımızın bir parçası olan gazlı içecekler, her yemeğin yanında mutlaka bulunmaktadır. Asitli ve gazlı içecekleri gereğinden çok fazla tüketiyoruz. Gazlı içecekleri tamamen bırakın. Evde zayıflama yöntemleri denerken bu içecekleri kesinlikle tüketmeyeceğiz. Eğer bu sıcakta ne içelim diyorsanız su için, en doğal serinletici ve zayıflamanıza yardımcı olan içecektir. Şaka bir yana, soda ve soğuk çay türlerini kullanabilirsiniz.

10. Düzenli uyku ve dinlenme

Sağlıklı zayıflama için uyku önemlidir. Zayıflama hedefiniz varsa diyet ve spor gibi planlarınız içerisinde uykuyu mutlaka önemseyin. Gün içerisinde az uyumak, kilo almanın sebeplerinden biri olduğu kanıtlanmıştır. Verimli ve sağlıklı uyku zayıflama yönünden en dikkat etmeniz konudur.

11. Sebze ve meyve yemeyi eksik etmeyin

Hem kalori bakımından hem de oldukça fazla lif içeren sebze ve meyveler sizi gün içerisinde tok tutacak ve zayıflamanıza yardımcı olacak en değerli besin kaynaklarıdır. Yapılan araştırmalara göre sebze ve meyve tüketen insanlar diğer insanlara oranla daha zayıf oldukları gözükmektedir. Doğal şeker barındıran meyvelerle şeker ihtiyaçlarınızı da karşılarsınız.

Özellikle de öğünleriniz arasında sebzeleri bol bol tüketin. Sizlere özel bir diyet salata tarifi veriyorum, bu diyet salata sayesinde açlığınızı azaltacak ve gün boyunca dinç olacaksınız.