Evde Evcil Hayvan Beslemek

Hepimizin çocukluktan beri hayal ettiği bir evcil hayvan alma, evcil hayvan bakma isteği vardır. Ailelerimiz her ne kadar evde evcil hayvan beslemek konusuna karşı gelseler de bir müddet sonra onlar da alışıyor ve neredeyse bizden daha çok ilgilenmeye başlıyor olacaktırlar.

Evde Evcil hayvan beslemek bir o kadar eğlenceli olsa da eğer sorumluluk alabilme yönünden pek iyi değilsek, evcil hayvanlarımız bu sebepten evi dağıtabilir, evi pisletebilir ve hatta mı hatta ölebilirler. Evde bir hayvan besleyecekseniz, onunla bir müddet sadece sizin ilgilenmeniz gerekecektir, haftada bir bile olsa temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yoksa aileniz evcil hayvanınızı artık istemeyebilir, demedi demeyin.

Bu konumuzda ailemizin de izin vereceği ve hatta en kısa sürede onların da alışıp sevebileceği, evcil hayvan tavsiyelerini listeledik. Evde beslenebilecek evcil hayvan listesi aşağıda bulunmaktadır.

Evde Muhabbet Kuşu Beslemek

Evce beslenebilecek evcil hayvanlar listemizin başında muhabbet kuşu gelmektedir.
Muhabbet kuşları yabani ve evcil olarak ikiye ayrılırlar. Yabani muhabbet kuşları doğaya alışık oldukları için insanlarla birlikte pek yaşayamazlar, çoklu yaşam sürdürür ve sürü halinde yaşamayı tercih ederler. Evcil muhabbet kuşları ise insanlara daha çabuk alışır, ev ortamında yaşayabilir ve hatta dışarıda yaşayamaz ölürler.

Evde Muhabbet Kuşu Beslemek

Evde Muhabbet Kuşu Beslemek

Evde muhabbet kuşu beslemek zor bir seçim değildir. Bakılması kolay ve masrafsız evcil hayvan olarak adlandırabiliriz. Fakat ailenizde tüye alerjisi olan birey varsa pek de tavsiye etmeyiz.

Muhabbet kuşu satın almak için herhangi bir petshopa gitmeniz yeterli olacaktır. İlk etapta muhabbet kuşu alırken yalnız kalmasın diye çift muhabbet kuşu, yani 2 adet muhabbet kuşu almayı düşüneceğiz. Eğer muhabbet kuşumuz bize alışsın, bizimle oynasın, omzumuza konsun hatta mı hatta bizimle konuşsun diyorsanız çift muhabbet kuşu satın almamanızı öneririm. Muhabbet kuşu fiyatları için ister petshoptan öğrenebilir, isterseniz de internetten satan insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Muhabbet kuşları tek başlarına olduğu zaman ve siz onunla ilgilenmeye başladığınız zaman, size alışması daha hızlı olacaktır. Elinizden yemek yiyecek, kafesini açtığınız zaman omzunuza konacak, ailenizin yanında duracak ve sizinle daha çok vakit geçirecektir.

2 tane muhabbet kuşu satın alırsanız, birbirleriyle daha fazla ilgilenecek hatta sizleri yanlarına yaklaştırmamak için ısıracak, elinize konmayacaktır. Bu nedenle muhabbet kuşu bakımı için ilk etapta 1 tane erkek muhabbet kuşu almanızı öneririm.

Muhabbet kuşu konuşturmak istiyorsanız, erkek almanızı tavsiye ederim. Erkek muhabbet kuşları sahibine daha çabuk alışır ve daha çabuk konuşmaya başlamaktadır. Muhabbet kuşları cinsini öğrenmek için gagalarının üst kısmında bulunan burunlarının renklerini kontrol etmeliyiz. Eğer dişi muhabbet kuşu ise gagalarının renkleri kahverengimsi veya açık pembe renk olur.  Erkek muhabbet kuşu ise koyu bir mavi şekilde olur.

Muhabbet kuşu konuşturma işlemi biraz zahmetlidir, sürekli ilgi ve onunla konuşmanızı ister. Siz bir şeyi ne kadar çok ona tekrarlarsanız o kadar hızlı öğrenir.

Muhabbet kuşu bakarken dikkat etmemiz gerekenler:

 • Muhabbet kuşu kafesi çok oyuncaklarla dolu olmamalıdır. Özellikle muhabbet kuşu konuşturmak istiyorsanız kafesinde bir ayna bulundurmamanızı öneririm.
 • Muhabbet kuşu kafesi çok küçük olmamalıdır, hayvan içerisinde rahat edebilmeli.
 • Muhabbet kuşu için kafes tülü mutlaka bulundurulmalıdır. Yemek yerken etrafa dökebilir ve bu aileniz için önemli bir sorun olabilir, dikkat etmelisiniz.
 • Muhabbet kuşu kafesi içerisinde bulunması gerekenler; suluk, yemlik, gaga taşı ve tünek.
 • Haftada bir su, yem ve kafes iç temizliğine dikkat etmelisiniz.
 • Kuşunuza çok fazla olmamak kaydıyla elma, sebze gibi yiyecekler verebilirsiniz.
 • Çok sık üzerine düşmeyiniz, sürekli vitamin vermeyiniz, bu onu yorabilir ve hasta olmasına sebep olabilirsiniz.

Evde Balık Beslemek

Evde beslenebilecek en temiz evcil hayvanlar dan birisi de balıktır. Evde balık beslemek masrafsızdır. Balık beslemek için bir akvaryumunuz ve bir de suya ihtiyacınız olacaktır : ) Fakat balıklar diğer canlılara oranla daha çabuk ölebiliyorlar. Akvaryum seçimi çok küçük olmamalıdır, balıklarımızın rahat hareket edebileceği bir boyutta ve çok fazla balık bulundurmamaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Fanusta balık beslemek, balığın ömrünü kısaltır ve yeterli gezinme alanı olmadığı için bir nevi acı çektirmiş olursunuz, bu nedenle balık beslerken fanus almamanızı tavsiye ederim.

Evde Balık Beslemek

Evde Balık Beslemek

Balıklarınızın daha fazla yaşamaları için düzenli olarak 1 veya 2 ayda bir sularınan biraz eksiltip, dinlendirilmiş su eklemeniz gerekmektedir, bu balıklarınızın suyunu taze ve temiz tutacaktır.

Balıklar hemen hemen neredeyse düzenli olarak her gün yem yeme ihtiyaçları duyan canlılardır. Eğer uzun vadeli bir yerlerde kalacaksanız balıklarınızı birine emanet etmeniz gerekecektir. Bu nedenle balıklar da diğer canlılar gibi ilgiye ihtiyaç duyan canlılardır.

Ailenizle birlikte sıcacık bir ortamda balıkları seyretmek sizi rahatlatacaktır, hatta birçok doktor balık beslemenin ruhu dinlendirdiği yönünden bilgiler vermektedirler. Balık beslemek zihninizi ve ruhunuzu dinlendirecektir.

Akvaryumda beslenecek balık türleri:

 • Japon Balığı
 • Lepistes Balığı
 • Terta Balığı
 • Beta Balığı
 • Çöpçü Balığı
 • Vatoz Balığı
 • Melek Balığı

İlk defa balık besleyecekler için Japon Balığı almalarını tavsiye ederim. Japon balıkları diğer balıklara oranla daha sağlam ve her ortama ayak uydurabilen bir balıktır. Uzun süre yaşayabilirler.

Evde balık beslerken akvaryumda olması gerekenler:

 • Akvaryum su ısıtıcısı
 • Hava filtresi
 • Akvaryum temizleme motoru; su arıtıcı cihazı olarak da bilinir
 • Hava Taşı

  Evde Tavşan Beslemek

Evde tavşan beslemek zahmetli bir iştir. Sürekli ilgiye ihtiyaç duyarlar, evde tavşan beslemek tıpkı bir çocuk bakımı gibi özen gerektiren bir iştir. Tavşanlar güvenli yuvaları tercih ederler, her ne kadar evde de baksanız, yuvasının da güvenilir olmalarını isterler. İlk başta tedirgin olur ve kendilerini güvensiz hissederler fakat bu sizi yanıltmasın, bir müddet sonra bulunduğu ortama uyum sağlar ve çılgınlar gibi yerlerinde duramazlar, etrafı keşfetmeye başlarlar.

Evde Tavşan Beslemek

Evde Tavşan Beslemek

Tavşanlar bol yeşillikle beslendikleri için genelde su ihtiyaçlarını bu sebzeler, meyvelerden edinirler. Her ne kadar “tavşanlar su içmez” inancını bir köşeye bırakıp yuvalarına bir suluk takmanızı öneririm, çünkü tavşanlar da az da olsa su içerler. Yeşillik vb yiyecekler dışında kuru gıdalara da yer vermelisiniz, çünkü tavşanlar sürekli yeşillik türü besinler tükettiği için yavru olmalarını da göz önünde bulundurursak ishal olma oranları yükselecektir.

Tavşan beslerken uzun yola çıkmamanızı tavsiye ederim, tavşanlar uzun yolu sevmez ve korkup sizden uzaklaşmasına sebep olabilir.

Tavşanınızın pire kapmaması için yuvasını sürekli temiz tutmaya devam etmelisiniz. Bir diğer husus da Dişi tavşanlar oldukça fazla dışkı yaptıkları için uzun süre temizlenmeyen kafes koku yayabilir ve bu da ailenizin artık evde bir tavşan beslememenizin gerektiğini söyleyecektir.
Tavşanlar nazik hayvanlar oldukları için ısırma, tırmalama gibi huyları yoktur. Tamamen zararsız evcil hayvanlardır.

Evde Su Kaplumbağası Beslemek

Petshoplarda olukça fazla satılan su kaplumbağaları, evde evcil hayvan beslemek gibi düşüncelerimizin arasında yer alan bir diğer canlıdır. Su kaplumbağası ve Kara kaplumbağası olarak ikiye ayılırlar. Ülkemizde en çok beslenen türü ise su kaplumbağalarıdır. Su kaplumbağaları hem su da hem de karada da yaşayabilir, nefes alabilirler. Genelde küçük boyutta satılırlar ve büyümeleri çok uzun zamanlar gerektiren bir evcil hayvan türüdür.

Evde Su Kaplumbağası Beslemek

Evde Su Kaplumbağası Beslemek

Sanılanın aksine kaplumbağalar çok yavaş canlılar değillerdir. Korkup ürktükleri taktirde hızlı hareket edebilir ve kaçabilirler. Stresten uzak tutulması gereken canlılardan biridir. Masrafsız evcil hayvan olarak alabilirsiniz. Üstelik zararsız olup sizi tehlikeye atacak hiçbir tarafları yoktur, ufak ısırıklar harici. Düzenli olarak su değişimi yapmanız su kaplumbağası için daha uzun ömürlü yaşamalarına sebep olabilir. Kaplumbağa beslerken dikkat edilmesi gereken bir önemli husus ise sularının sıcak olmamasıdır, sıcak su kaplumbağaların ölümüne sebep olabilir.

Su kaplumağası besleyeceklere öneriler:

 • Küvet, Leğen, Fanus tarzı yerlerde değil de bir akvaryumda beslemenizi öneririm
 • Hem kuru hem sulu alan olması gerektiği için tırmanabilecekleri kayalar bulundurmalısınız
 • Su kaplumbağaları güneşlenmeye de ihtiyaç duyarlar, 1 veya 2 saatliğine dışarıda onları güneşlendirebilirsiniz
 • Düzenli olarak su değişimi yapmanız kaplumbağaların sularını çok fazla pisletmemelerine yarayacaktır
 • Yavru kaplumbağa yalnızca yemle beslenmelidir, ara sıra ufak kaçamaklar yapıp sebze verebilirsiniz
 • Kaplumbağayı elinize aldığınız zaman sonrası elinizi yıkamanızda fayda vardır. Suları balıklar gibi bakteri taşıyabilirler

  Evde Kedi Beslemek

Evde beslenebilecek evcil hayvan listemizin bir diğer üyesi ise, Evde kedi beslemek. ilk aylarda zor olabilir, özellikle evde hiç kedi beslemediyseniz, evde kedi beslemiş insanlar ile iletişime geçip aylık masraflarını, sorumluluklarını, sürekli yaşayabileceğiniz problemleri öğrenmelisiniz.

Evde Kedi Beslemek

Evde Kedi Beslemek

Evde kedi beslerken yaşayabileceğiniz en büyük sorun tüy dökmesi olacaktır ve bir de tırmalaması. Tüy dökümü için verebileceğimiz tavsiye 3-4 ayda bir tıraş ettirmeniz olacaktır. Kedilerin tüy dökme mevsimleri bahar ve ilk bahar ile birlikte ısınan havalar esnasında olur. Tüy dökümünü engellemek için haşlanmış yumurta sarısını verebilirsiniz, bu tüy dökümünü azaltacaktır.

Kedilerin tırnakları sizi incitebilir veya yastığınızın, yatağınızın yırtılmış olduğunu görebilirsiniz. Kediler tırnaklarını sağa sola sürttüklerinde anlayın ki törpüleme ihtiyaçları gelmiştir, herhangi bir veterinere giderek tırnaklarını kestirebilirsiniz.

Kedi beslemeye karar verdiğinizde muhtemelen yavru kedi satın almak ile başlayacaksınız işe. Unutmayın ki ilk 1 yaşını doldurana kadar çok fazla yaramazlık yaparlar, evde sağa sola koşup dururlar, bence bunlara hazırlıklı olmalısınız.

5-6 aylık olana kadar sütü sulandırarak vermelisiniz, kedinizin hazmetmesini kolaylaştırmış olursunuz. Yaş mama vermeyi ihmal etmemelisiniz. Kedilerinizi diğer evcil hayvanlar gibi belirli bir saatte besleyemezsiniz, her zaman yemek kaplarını dolu bırakmalısınız ve azalınca tekrar doldurmalısınız. Kedilere balık verebilirsiniz fakat kesinlikle kılçıklı balık yedirmeyiniz, hiç o tehlikeye atamam diyorsanız kedinize balık yedirmeyin.

Evde kedi beslemek koku yapmaz, kediler temiz hayvanlardır. Dikkat ederseniz sokakta yaşayan kediler hiçbir zaman pis olmazlar, çünkü temizliklerine dikkat ederler. Fakat dışarıda pis bir kedi görürseniz muhtemelen susuz veya aç kalmıştır. Onlara da bir kap su ve yemek vermeyi ihmal etmeyiniz.

Advertisement

Su konusunda arıtılmış ve temiz su içmesi için tıpkı yemeği gibi sürekli su bulundurulan bir kap koymalısınız, yediği kuru mamalar zamanla iç organlarına zarar verebilir, en önemli dikkat etmemiz gereken noktalardan birisidir kedilerin su içmesi.

Kedilerinizi siz yıkamaya kalkmayınız, sonucunda yara bere içinde kalabilirsiniz ama illa çok kirli yıkamak istiyorum diyorsanız sakin kalmasını sağlayarak yıkamalısınız, yıkadıktan sonra da mutlaka kuru kalmasına dikkat etmelisiniz.

Kedi hastalıkları bulaşıcı değildir, insanlara bulaşmaz, kediden kediye geçen bir hastalıktır bunlar, o sebepten aileniz kediler hastalık saçıyor diye bir şey atarlarsa ortaya muhtemelen evde kedi beslememeniz için sizleri yanıltıyorlardır bizden demesi.

Kediler tıpkı köpekler gibi şuraya yat, buraya git gibi şeyleri çok fazla takmazlar ve bildiklerini okurlar.

Evde kedi beslemek dini açıdan caiz midir diye soranlar olacaktır belki, evet evde kedi beslemek caizdir.

Evde beslenebilecek kedi türleri:

 • Abyssinian
 • Ankara Kedisi
 • Chartreux
 • Chinchilla
 • Devon Rex
 • Van Kedisi
 • Exotic Shorthair
 • Tiffanie Kedisi
 • İran Kedisi
 • Sibirya Kedisi
 • İskoç Kedisi
 • Bengal Kedisi
 • Ragdoll
 • Birman
 • Fars Kedisi
 • Scottish Fold

  Evde Köpek Beslemek

Evde köpek beslemek diğer ev hayvanlarına oranla daha zor bir seçimdir. Köpekler tıpkı bir çocuk gibi eğitime, gelişime açık hayvanlardır.

Evde köpek beslemeye niyetlenip bir yavru köpek aldıktan sonra kendi kendine büyür nasıl olsa pek de ilgilenmeye gerek yok diye düşünüyorsanız yalınıyorsunuz. Yavru köpekler ilk 6 aya kadar çok fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu 6 ay köpek eğitimi açısından da önemli bir süreçtir.

Evde Köpek Beslemek

Evde Köpek Beslemek

Yavru köpeklerin tıpkı bir bebek gibi dişlerinin kaşındıklarını farkedebilirsiniz, bu sebepten çiğnemeye ihtiyaç duyarlar. Evinizde kablolarınız, ayakkabılarınız veya terlikleriniz ortalıktaysa onların ısırıldığını görebilirsiniz. Bu sebepten köpeklerinizin çiğnemesi için onlara bir köpek oyuncağı almanızı savsiye ederim.

Köpeklerde yeme içme ve tuvalet alışkanlıklarını kazandırmanız için en iyi fırsat ilk 6 aydır. Köpekler tam bir öğrenme, merak etme canavarlarıdır. Hayatınızı köpek alışkanlıklarına göre kurarsanız daha sonra rahat bir düzen içinde yaşarsınız.

Yavru köpekler su konusunda hassas olurlar, sularını asla eksik etmiyoruz. Suyu içtikten yarım saat sonra mutlaka tuvaleti gelir ve tuvalat ihtiyacını gidermek ister.

Köpekler hep çocuk akıllı gibi düşünülse de onlar da büyür ve olgunlaşırlar. Tıpkı kurtlar gibi sürü liderini izler, ona itaat ederler. Siz de bir sürü liderisiniz, sizinle olgunlaşacak ve sizinle büyüyecektir.

Apartman gibi yerlerde yaşıyorsanız köpek bakmak hem aileniz hem de komşularınız için zor bir durum olabilir, özellikle küçük köpekler aileye ve ortama alışana kadar ağlar ve havlarlar, apartmanda köpek bakmak hiç de iyi bir fikir olmayabilir.

Köpek beslemenin avantajları:

 • Kendinizi yalnız hissettiğiniz zaman köpeğiniz sizin en yakın dostunuz olabilir
 • Aileniz tatile gittiği zaman, evde tek başına kalma korkusunu yenebilirsiniz. Köpeğiniz adeta koruyucu dostunuz olacaktır
 • Tek başınıza sokakta gezmek istemediğiniz zaman onunla birlikte hiç sıkılmadan saatlerce dışarıda gezebilirsiniz
 • Yere yemek döktüğünüz zaman temizleme derdinize son verecektir
 • İyi bir eğitimle temel ihtiyaçlarınızı karşılayacaksınız; çorap getirme, havlu getirme vb. eylemleri köpek dostunuza yaptırabilirsiniz
 • Gece geç saatte dışarıda gezmek isteyip fakat korkuyorsanız, o size eşlik edecektir. Köpekler insan içgüdülerini sezebilir, iyi insan ve kötü insan olarak ayırt edebilirler.