En Kolay Ezber Nasıl Yapılır?

En kolay ezber nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Herkes zaman zaman çeşitli nedenler ile ezber yapma ihtiyacı duyar. Ezber yapmak kimilerine göre doğru bir yöntem olmasa da bazı durumlarda gerekli olabilmektedir. Öğrenmek ezber yapmaya göre her zaman daha etkili bir yöntemdir. Ancak yapmamız gereken çalışmalar sayfalarca olduğunda bu işkenceye dönüşebilmekte. Bu nedenle kolay ezberleme teknikleri herkes tarafından merak edilen teknikler. Öğrenmek her ne kadar etkili olsa da bazen anlamsız ya da kısa süreli gerekli olan bilgileri akılda tutmak için ezber yapmaya ihtiyaç duyulur. Ezber yapmak çoğu insana göre oldukça zordur, yer alan teknikler ile ezber yapmak artık çok kolay olacak.

Ezber Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ezber Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ezber Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Ezberleme yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Ezberleme yöntemleri uygulanmadan önce bu hususlara dikkat edilmeli. Ezber yaptığınız ortam oldukça önem taşır. İlk olarak dikkat edilmesi gereken husus budur. Sessiz ve düzenli bir ortamda ezber yapmak çok daha kolaydır. Etrafınızda yer alan dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulun, rahat ve düzenli bir ortam yaratın. Oturduğunuz yer fazla rahat bir yer olmamalı. Uyuklamanıza izin vermeyecek bir masa sandalye işinizi görecektir. Ortam hazırlığından sonra zihin rahatlığı da çok önemlidir. Dolu bir kafayla ezber yapmak imkansıza yakındır. Ezber yapmadan önce zihninizi boşaltmalı ve rahatlamalısınız. Böylelikle ezber yapmak sizin için kolaylaşacaktır. Bu işlemlerin ardından tam bir motivasyona sahip olmalısınız. Küçük hedefler koymak ve o hedefler teker teker tamamlamak fazlasıyla motive edecektir. Minik adımlar atarak ezber yapmanız gerekir.

Advertisement
Etkili Ezber Teknikleri Nelerdir ?

Etkili Ezber Teknikleri Nelerdir ?

Etkili Ezber Teknikleri Nelerdir?

Ezberlemeniz gereken bilgilerden küçük kartlar oluşturabilirsiniz. Klişe bir yöntem olmasına rağmen akılda kalıcı ezberleme  yöntemleri içerisindedir. Tarihler, formüller, terimler, yabancı kelimeler gibi ezberlemekte zorlandığınız bilgileri küçük kartlara yazarak kolayca ezberleyebilirsiniz. Bir diğer teknik ise yüksek sesle okumalar yapmaktır. Bu şekilde hem duyarak, hem de okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu yöntemi deneyerek sizin için kolay olup olmadığını saptamalısınız. Kimileri içinden okuyarak daha kolay ezber yapabilmekte. Sabahın erken saatlerinde ezber yapın. Sabahları dinç bir zihinle ezber yapmak çok daha kolay ve kalıcı olur. Ezber yapma hızınızı ciddi oranda arttırır.