Deri Nasıl Bir Yapıya ve İşleyişe Sahiptir, Görevleri Nelerdir?

Derinin görevleri hakkında bahsetmeden önce deriyi tanıyalım. Deri tüm canlılar için hayatı öneme sahip yapılardan bir tanesidir. Deri herhangi bir yıkıcı durumla karşılaşma anında insanda yüksek acıya dayanabilmek var olan yapıdır da denilebilir. Anne karnından itibaren tüm vücudu saran ve ölene dek insanı yalnız bırakmayan bu yapı içinde neleri barındırmaktadır, hangi görevleri üstlenmektedir, nasıl bir işleyişe sahiptir, vücuda ne gibi yararlar sağlamaktadır? deri nedir? derinin görevleri ve özellikleri nedir? gibi tüm bu soruların yanıtları aşağıda bulmamız mümkündür.

Derinin Yapısı, İşleyişi Hakkında Bilgi

Bütün vücudumuzu saran ve içerisinde damarları bulunduran yapıya deri denmektedir. Vücudu dış darbelere karşı koruyan ve pek çok özelliklere sahip olan deri içerisinde duyu reseptörlerini ve ter bezlerini barındırmaktadır. Derinin ağırlığı kişinin yaşı, cinsiyeti, fiziksel yapısı gibi pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Ancak yetişkin bireylerde yaklaşık 15-20 kg gibi bir ağırlığa sahiptir. Deri yapısında barındırdığı reseptörler sayesinde ağrı, soğukluk, sıcaklık, kuvvet gibi hisleri tespit edebilmektedir. Derinin yapısında bulunan ter bezleri de ter salgılayarak vücudun ihtiyacı olan sıcaklığı koruyarak vücuttan atılması gereken maddeleri uzaklaştırır. Ter içerisinde amonyak, su, üre, sodyum gibi bazı maddeleri barındırmaktadır.

Deri vücudun içindeki sistemleri dış tehditlerden koruma görevini üstlenmiştir. Herhangi bir fiziksel darbe ya da kimyasal saldırıya karşı kalkan görevi görmektedir. Derinin kalınlığı vücudun söz konusu bölgesine karşı değişiklik göstermektedir. Örneğin göz kapakları ince, ayak tabanları kalındır. Deri kendi turgoruna sahiptir. Burada bahsedilen turgor, derinin sahip olduğu gerginliği anlatmaktadır. Deri kendi içinde epidermis, dermis, hipodermis tabakalarına ayrılmaktadır.

Özetle Derinin Görevleri

  • Vücudu mikroplar, zararlı ışınlar, kimyasal maddeler, fiziksel darbeler, gibi dış etkenlerden koruma görevini üstlenmektedir.
  • Vücutta biriken atık maddelerin uzaklaştırılması ve vücudun ihtiyaç duyduğu sıcaklık soğukluk dengesinin korunması görevini üstlenmektedir.
  • Solunum sisteminin desteklenmesinde yardımcı kuvvetlerdendir. Deri solunumu ile destek sağlamaktadır.

Vücudumuzu sarıp sarmalayan deri zaman içerisinde bazı değişikliklere ve yeniliklere de açıktır. Derimiz kendini yenileyebilmek özelliklerine sahiptir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bazı değişiklikler deri üzerinde ve kalınlığı noktasında görülebilmektedir. Deri ile ilgili bir takım rahatsızlıklarda söz konusu olabilmektedir.