Aşırı Kafein Tüketiminin Sağlığa Zararları

Günümüzde insan sağlığı dengesiz beslenme ve tüketim yüzünden tehlike altındadır. Birçok insan ihtiyaç duymuş olduğu besini gereğinden fazla tüketerek sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Besin tüketiminde yapılan en büyük hatalardan birisi de kafeini gereğinden fazla tüketmektir. Bu sağlığınız açısından oldukça tehlikelidir. Sizlere bu yazımızda Aşırı Kafein Tüketiminin Sağlığınıza olan Zararlarından bahsedeceğiz.

İnsanlar yaşamını sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemler genellikle spor, beslenme düzeni ve diğer fiziksel aktivitelerdir. Bunun yanı sıra psikolojik rahatlamada insan sağlığı için oldukça önem arz eden bir konudur. İnsanlar genellikle rahatlamak için belirli gıdaların üzerine eğilmektedir. Bunların genelinde ise kafein içerikli içecekler tercih edilmektedir. Kafein her ne kadar kullanımında insanları rahatlatsa, sinir ve stresten uzaklaştırsa da aşırı tüketimi birçok sağlık problemine yol açmaktadır. Bu hususta oldukça dikkatli olmanız ve kafein tüketim miktarına dikkat etmelisiniz. Kafein tüketimi ile ilgili sizlere detaylı bilgi aktaracağız.

Kafein Nedir? Zararları Nelerdir?

Kafein bünyesinde matein ve guaranin içeren bir alkaloiddir. Kafeini günlük hayatta genellikle kahve, çay ve kakao içerikli besinlerin içerisinde görebiliriz. Kafein, alkaloit bir yapıda olduğundan dolayı yoğun ve acı bir tada sahiptir. Bunun yanı sıra kola başta olmak üzere diğer gazlı içeceklere tat vermek amacıyla kullanılır. Günlük hayatımızda birçok besinin içerisinde zararsız olarak tüketmiş olduğumuz kafein aşırı kullanımında bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Sizler için Kafeinin Zararlarını listeledik;

İşte Aşırı Kafein Kullanmanın Zararları;

  • Kalp Atışının Hızlanması: Aşırı kafein kullanımı kalp ritminizi bozarak kalp atışınızın hızlanmasına neden olmaktadır. Bu ise hem kısa vade de hem de uzun vade de kalp rahatsızlıkları ile karşılaşmanıza yol açacaktır.
  • Mide Rahatsızlıkları: Kafein fazla tüketildiğinde mide hücresine zarar vererek kasılmalara sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı tüketiminde kısa ve uzun süreçli ağrı çekmenize de neden olmaktadır.
  • Huzursuzluk & Stres: Kafein kullanımının stresi azalttığı malumdur. Fakat bunun kullanım miktarı oldukça önemlidir. Fazla kafein tüketimi kalp atışınızı hızlandıracak bu ise kalbinizde çarpıntı meydana getirecektir. Buna bağlı olarak ise huzursuz ve stres yaşayabilirsiniz.
  • Advertisement
  • Kas Çekilmesi ve Spazmlar: Kafein her ne kadar sağlığa faydalı gibi gözükse de yeteri kadar kullanılmaması vücudunuzda kas çekilmelerine ve ağrılarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı tüketimde kas spazmı ile de karşılaşmanız mümkündür.
  • Uykusuzluk: Birçok kişi uykusunun açılması için kafein tüketmektedir. Bunun uzun süreli tüketimi sizlerin uyku düzeninizin bozulmasına ve ideal uyku süresinden uzaklaşmanıza neden olacaktır.