Kredi için gerekli belgeler

Günümüzde nakit ihtiyaçlarımız için sık sık bankalara müracaat ederek kredi kullanmaktayız. Peki ya kredi için gerekli belgeler hakkında bilginiz var mıydı? İhtiyacımız olan krediler için bankalara başvurduğumuzda, bankalar müstakbel müşteri adaylarından bazı belgeler isteyerek kredi güvenirliğini sağlamak isterler. Bankaların müşteri adaylarından istedikleri bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz, işte kredi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

Kredi almak için gerekli belgeler

Ücretli çalışanlardan istenilen kredi belgeleri; ücretli bir çalışan iseniz güncel veya son 3 ayın maaş bordrosunu istiyorlar. Çalıştığınız şirketin muhasebe müdürlüklerince imzalanmış olacak, var ise haciz ve kesintileri gösteren belge, şirket imza sürküleri ve SSK hizmet dökümü belgelerini muhasebeden, yetkili tarafından ıslak alarak imzalanmış ve kaşelenmiş olarak alınmalıdır.

Kredi için gerekli belgeler arasında en çok sorulan soru ise; Emeklilerden istenilen kredi belgeleridir. Emeklilerden istenilen kredi belgeleri; Eğer emekli iseniz SGK’dan alınmış emeklilik tahsis numarasını gösteren emeklilik belgesi, son ayın maaşını gösteren dekont veya hesap cüzdanını maaşınız aldığınız bankadan almalısınız. Eğer emekli olduğunuz halde çalışmaya devam ediyorsanız çalıştığınız şirketten çalıştığınızı gösterir onaylı belge ve güncel maaş bordronuzu ek gelir tablosuna yazarak başvuru yapabilirsiniz.

Şirketiniz sahibi iseniz istenilen kredi belgeleri ; güncel vergi levhanız, ticaret odasından alacağınız güncel ticaret sicil gazeteniz, vergi dairesinden alacağınız onaylı yıllık gelir vergisi beyannamesi ve şirketinizin muhasebesinden alacağınız güncel işletme hesap özeti belgeleri ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Şirket veya sermaye ortaklarından istenilen Kredi belgeleri; ticaret odalarından alacağınız ticaret sicil belgesi, oda kayıt belgesi, vergi dairesinden alacağınız son yıla ait vergi levhası, ve maliye tarafından onaylanmış onaylı bilanço, gelir tablosu ve yıllık işletme hesap özeti ile başvuru yapabilirsiniz.

Taşıt kredisi için başvuru yapacaksanız istenilen kredi belgeleri; bankanın istemiş olduğu güncek taşıt proformasını taşıt alacağınız otomobil bayisinden ıslak imzalı ve kaşeli olarak almalısınız. Otomobil bayisinden alınacak antetli proforma bankalar tarafından özellikle istenmektedir.

Ev kredisi (Mortgage) için istenilen kredi belgeleri; Konuta ait kat mülkiyeti belgesi eğer kat mülkiyeti yoksa kat irtifaklı tapu belgesini ilçe tapu müdürlüklerinden temin etmelisiniz. Konut olarak kullanılabilir izin belgesi veya son 5 yıla ait yapı ruhsatı ve imar durum belgesi ilçe belediyesine gidilerek temin edilmeli ve bankaya sunulmalıdır.

Advertisement

Kredi için gerekli şartlar:

  • Nüfus cüzdanız, ehliyetiniz ya da pasaportunuzun yanınızda olması gerekli.
  • Oturduğunuz yerin ikametgah belgesi ya da kredi başvurusunda bulunan kişinin adına gelmiş olan son 3 aya ait fatura
  • Aylık gelir belgesi.

Bunların dışında; kira getirisi olan ev, arsa, araba veya değeri olan taşınmazlardan elde ettiğiniz gelirleri ek gelir tablolarına yazabilir, gelir elde ettiğiniz taşınmazların adınıza düzenlenmiş tapu ve devir belgelerini de bankalara belge olarak sunabilirsiniz.

Bütün bu saydığımız belgeler banklara tarafından istenilen ve bankalara vermek zorunluluğu bulunan belgelerdir. Kredi başvurularında bu belgeleri eksiksiz olarak teslim etmelisiniz.